شرکت آوا تجارت ساحل بندر

خدمات صادرات

 
صادرات کالا یکی از روش‌های افزایش تولید ناخالص ملی است و برای اقتصاد هر کشور حیاتی محسوب می‌شود. صادرات علاوه بر این که سود فراوانی برای شرکت یا فرد صادرکننده دارد، با ورود ارز موجب بهبود اقتصاد کشور نیز می‌شود. صادرات کالا در بازارهای جهانی از حساسیت‌های خاصی برخوردار است و در صورت عدم رعایت نکات اصولی، باعث اتلاف سرمایه مالی و انسانی می‌شود. اولین قدم در انجام صادرات کالا، بازاریابی است. صادرات کالا انواع مختلفی دارد و می‌توان آن را از منظری به ۲ نوع صادرات قطعی و صادرات موقت کالا و از منظری دیگر به ۲ نوع مستقیم و غیر مستقیم بخش‌بندی کرد.

خدمات صادرات آوا تجارت

اما برای صادرات چه باید کرد؟

بازرگانی از نظر خیلی از افراد کاری بسیار جالب و هیجان انگیز است. ولی صادرات و واردات هم مانند هر کار دیگری نیاز به دانش، تخصص و تجربه دارد. اگر نمیدانید برای صادرات چه باید کرد، وقت آن رسیده است که به جمع آوری اطلاعات بپردازید. در مورد صادرات و واردات مطالعه کنید، دوره‌های آموزشی بگذرانید و با افراد با تجربه در این حوزه مشورت کنید. در ادامه مطلب انواع روش‌های صادرات کالا به همراه مزایا و معایب هرکدام را بررسی می‌کنیم. همچنین برای گرفتن مشاوره رایگان در مورد کالای صادراتی خود با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

انواع صادرات کالا

صادرات کالا روش‌های مختلفی دارد و به چند بخش تقسیم می‌شود.

صادرات قطعی کالا

به ارسال انواع کالا به خارج از مرزهای کشور جهت مصرف یا فروش در کشورهای دیگر، صادرات قطعی کالا می‌گویند.

صادرات موقت کالا

به ارسال کالا به خارج از مرزهای کشور به منظور شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی، صادرات موقت کالا می‌گویند. در صورت عدم فروش کالا و اجبار بازرگان به برگرداندن کالا به کشور، مرجوع کردن کالا به آسانی انجام می‌شود و پروسه گمرکی جهت واردات کالا وجود ندارد.
در صادرات موقت، صادرکننده مبلغی را به عنوان سپرده به گمرک واگذار می‌کند و با بازگشت کالا به کشور، اقدامات لازم جهت استرداد وجه سپرده شده صورت می‌پذیرد. لازم به ذکر است که صادرات برخی کالاها از جمله اشیا عتیقه مربوط به میراث فرهنگی ممنوع است.

صادرات کالا به روش مستقیم

در روش مستقیم، فرد یا شرکت صادرکننده بدون واسطه کالای مورد نظر را به کشور مقصد صادر می‌کند. در این روش صفر تا صد صادرات کالا بر عهده‌ی فرد صادرکننده کالا است. معمولا افراد برای نخستین بار صادرات کالا را به روش مستقیم انجام می‌دهند.

مزیت‌های روش مستقیم در صادرات کالا

 • کسب سود بیشتر: هنگامی که به صورت مستقیم به انجام صادرات بپردازید، شخص یا شرکت دیگری در سود و فروش کالا با شما شریک نمی‌ شود و موجب بالا رفتن سودتان می‌گردد.
 • ایجاد لینک‌ها و ارتباطات تجاری: با گذشت زمان می‌توانید شبکه سازی کنید. پس از مدتی متوجه می‌شوید که در حوزه صادرات با افراد خارجی و داخلی زیادی ارتباط تجاری دارید.
 • یادگیری صفر تا صد صادرات: پس از این که چندین بار اقدام به صادرات کالا کردید، دیگر نیازی به کمک و همراهی افراد دیگر ندارید. زیرا شما توانسته‌اید صفر تا صد صادرات کالا را یاد بگیرید. با یادگیری صادرات می‌توانید در سایر حوزه‌های زنجیره صادراتی نیز فعالیت کنید.
 

معایب صادرات کالا به روش مستقیم

روش مستقیم صادرات کالا معایبی را هم به دنبال دارد که شامل موارد زیر است:
 • هزینه بیشتر: درست است که این روش سود بسیاری دارد ولی از هزینه‌های دیگر آن نباید غافل شد. در این روش شما نیاز به ایجاد یک دپارتمان صادرات و استخدام نیروی انسانی دارید و هزینه حضور در کشور خارجی و بعضی هزینه‌های دیگر را باید بپردازید..
 • صرف وقت بیشتر: در این روش باید زمان بیشتری را صرف مراحل صادرات کالا کنید..
 • گرفتن مجوزهای قانونی: یکی دیگر از معایب این روش، اخذ مجوزهای قانونی مربوط به صادرات است..
 

صادرات کالا به روش غیر مستقیم

در این روش بر خلاف روش مستقیم از واسطه استفاده می‌شود. فرد به کمک شرکت‌های بازرگانی اقدام به انجام صادرات می‌‍‌کند و طی قرارداد شخص یا شرکت فرآیند صادرات را به شرکتی دیگر واگذار می‌نماید. در روش غیر مستقیم سود به دست آمده از صادرات بین واسطه و فرد صادرکننده با درصد توافقی تقسیم می‌شود.
 

مزیت‌های روش غیرمستقیم در صادرات کالا

 • هزینه کمتر: در روش غیرمستقیم نیازی به ایجاد دپارتمان صادرات و امکانات دیگری نیست. پس هزینه‌های صادراتی بسیار کاهش پیدا می‌کند..
 • استفاده از تجربیات افراد: بعضی از واسطه‌ها تجربیات صادراتی خود را به مرور زمان در اختیار شما قرار می‌دهند. به این صورت کم کم تجربه و دانش شما در زمینه صادرات کالا بیشتر می‌شود..
 • عدم نیاز به مجوزهای قانونی: نیازی به گرفتن مجوزهای قانونی ندارید..
 

معایب روش غیر مستقیم در صادرات کالا

 • عدم تعامل مستقیم با مشتری: معمولا شما هیچ گونه تعامل مستقیمی با مشتری و شناخت نیازها و خواسته‌های او ندارید. بنابراین نمی‌‎توانید برای گسترش صادرات اقدام نمایید..
 • عدم کنترل روی قیمت: مشخص کردن قیمت کالای صادراتی و بسیاری از موارد دیگر بر عهده واسطه است و شما در این مورد دخالتی ندارید..
 • سود کمتر: در این روش بخشی از سود صادراتی به واسطه تعلق می‌گیرد. بنابراین سود حاصل از صادرات نسبت به روش مستقیم کمتر خواهد بود..

دسته بندی کالاهای صادراتی

کالاهای صادراتی بر حسب مجوز صدور به سه گروه تقسیم می‌شوند:
 • کالاهای مجاز
 • کالاهای مشروط
 • کالاهای ممنوع الصدور
در ادامه هر کدام از گزینه‌های ذکر شده را شرح خواهیم داد.

کالاهای مجاز

کالاهای صادراتی که با رعایت ضوابط گمرکی صادرات کالا، نیاز به کسب مجوز ندارند. مانند گواهی بهداشت انسانی، ضوابط استاندارد، دامی، نباتی و… .

کالاهای مشروط

کالاهایی که صادرات آن با کسب مجوزات گمرکی امکان پذیر است. پس از اعلام نظر موافق وزارتخانه‌های مربوط، و ابلاغ آن به گمرک از طریق وزارت بازرگانی جهت صادرات کالا، اقدامات لازم برای صادرات کالا مجاز اعلام می‌شود. همچنین نیازی به رجوع متقاضی به وزارتخانه و گرفتن مجوز نیست.

کالاهای ممنوع الصدور

کالاهایی که صادرات آن به دلیل شرایط خاص در هر کشور یا به دلیل تصویب قوانین خاص، ممنوع اعلام می‌گردد.

اطلاعات تنظیم اظهارنامه کالای صادراتی

تنظیم اظهارنامه کالای صادراتی نیازمند اطلاعاتی است از جمله:
 • مشخصات خريدار
 • كشور مبدا
 • كشور مقصد
 • مشخصات صادركننده كالا
 • مشخصات اظهاركننده كالا
 • شرايط معامله طبق قرارداد
 • مشخصات وسيله حمل در مبدا بارگيری
 • مشخصات كالا از نظر: نوع، تعرفه گمرکی، وزن، تعداد، مقدار و ارزش صادراتی طبق مدارک ارائه شده
 • مشخصات محموله، مانند: بسته‌ها، نوع بسته، ‌مقدار، علامت، وزن خالص و ناخالص
 • نام گمرك محل تسليم اظهارنامه و شماره و مشخصات ثبت اظهارنامه در دفتر گمرك
 

مراحل صادرات کالا

صادرات کالا نیازمند طی شدن مراحل و اخذ مجوزهای متفاوتی است. به صورت کلی، بخشی از این مراحل برای تمامی کالاها و خدمات صادراتی یکسان هستند. برخی از خدمات و کالاهای صادراتی نیز دارای شرایط و مراحل منحصر به فرد هستند و به ماهیت و جنس آنها بستگی دارد.
در ادامه مقاله می‌توانید مراحل صادرات کالا را به صورت کلی مشاهده کنید:
 1. فراهم کردن زیرساخت‌های مورد نیاز (مانند وب سایت، شبکه‌های اجتماعی، کاتالوگ محصول و کارت ویزیت دیجیتال انگلیسی. توجه کنید که تمامی این موارد باید به چند زبان باشند)
 2. اخذ مجوزهای لازم جهت صادرات کالا (اخذ مجوز استاندارد، اخذ استانداردها و مجوزهای مورد نیاز داخلی جهت صدور مجوز صادرات مثل کارت بازرگانی، تهیه آنالیز قابل قبول و دیتاشیت و تست ریپورت‌های لازم جهت معرفی و پرزنت محصول در سطح جهانی)
 3. انجام تحقیق بازار صادراتی جهت تشخیص و شناسایی بازار و کشور هدف
 4. تحلیل و بررسی قیمت فروش، قدرت خرید مشتری، بررسی رقبا و شرایط کالای قابل عرضه به بازار هدف مشخص شده
 5. توانایی تامین و هم سطح سازی کیفیت کالا متناسب با بازار کشور هدف
 6. ایجاد مزیت بهره وری محصول جهت رقابت با رقبا در بازار کشور هدف
 7. ثبت برند جهانی (در صورت تمایل)
 8. انجام بازاریابی در کشور هدف
 9. بررسی زیر ساخت‌های انتقال ارز
 10. تهیه اسناد مربوطه (حمل کالا، تشریفات گمرکی و خروج کالا از مرزهای کشور)
 
برای موفقیت در دنیای پیچیده و تخصصی تجارت بین الملل یک همراه خوب انتخاب کنید. شرکت بازرگانی آوا تجارت ساحل بندر یک شرکت موفق و با تجربه در دنیای تجارت است که نزد تمامی فعالان اقتصادی به عنوان چهره‌ای مطرح شناخته شده است. با وجود تحریم‌ها و مشکلات و موانع موجود نگران تجارت خود نباشید و کار را به ما بسپارید.
در صورت نیاز درخواست خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.